Ev Kredisi Kredi Hesaplama

Ev Kredisi Kimlere Verilir?

Ev almak herkesin en büyük hayallerinden biridir. Çünkü artık kira ödemek istemeyen ve ev sahipleri ile uğraşmak istemeyen hemen herkes almak için üstün bir çaba göstermektedir. Elbette günümüz şartlarında birikim yaparak ev almak oldukça zordur. Bu nedenle pek çok kişi en uygun konut kredisi veren bankaların yolunu tutmaktadır.

Bankalar her zaman potansiyel müşterilerini geri çevirmek istemezler. Bu nedenle konut kredisi için bir bankaya başvurduğunuz zaman önce gerekli değerlendirmeler yapılır ve sonra sonuç olumlu veya olumsuz olarak bildirilir. Her ne kadar bankalar herkese kredi vermek isteseler de verdikleri paraları riske atmak istemedikleri için ödemeyi yapabilecek olan kişiler tercih edilmektedir.

Bankalar ev kredilerini verirken bazı hususlara dikkat etmektedir. Kredi bu şekilde başvurucuya verilmektedir;

  • Başvurucunun genellikle 18 yaşından büyük ve sabit bir gelirinin olması gerekir. Hatta bazı bankalarda yaş sınırı 20 olarak değerlendirilmektedir.
  • Konut kredileri için genel olarak hane geliri dikkate alınarak taksitlendirmeler yapılmaktadır. Yani başvurucunun gelir beyanı tek başına yeterli değildir.
  • Kredi notunuzun düşük olmaması çok büyük önem arz etmektedir. Eğer daha önce kullandığınız kredilerde ödeme planı ile sıkıntı yaşamış iseniz bu başvuruyu olumsuz etkilemektedir.
  • Kara listede olmamanız gerekmektedir. Çünkü banka asla batık durumda olan kişiler için kredilendirme yapmaz.
  • Ev kredileri için belli bir miktar peşinatınız olması sizi cazip müşteri konumuna getirmektedir.

Ev Kredisi Kullanmak

Kredi kullanarak ev sahibi olacak iseniz gerekli araştırmaları yapmanız işlerinizi çok daha kolaylaştıracaktır. İlk olarak uygun ev kredisi veren bankaları belirleyerek işe başlamalısınız. Eğer sıralanan kriterlere uyuyor iseniz zaten sorunsuzca kredilendirme yapılacaktır. Sizin ön araştırmanız bankaların faiz oranları ve vade seçeneklerine yönelik olmalıdır.

Ev kredisi kullanarak hayalinizde olan evi bütçenize göre ayarlanmış olan özel ödeme planları hemen alabilmektesiniz. Hayata karşı bir sıfır öne geçmek adına bu seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Ev Kredisi Faiz Oranları

Ev kredisi kullanmak isteyenler için bankaların internet sitelerinde oldukça detaylı hesaplamalar bulunmaktadır. Bunun için otomatik olarak ev kredisi hesaplama bölümünü sayfada bulabilirsiniz. Ülkemizde hizmet veren banklarda ev kredileri için uygulanan faiz oranları 0,85 ila 1,05 aralığında değişim göstermektedir. Vade seçenekleri ise en uzun 180 ay olarak karşımıza çıkmaktadır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like